"Enter"a basıp içeriğe geçin

Petek Yıkama İşlemi Ne Zaman Yapılmalı?

Kalorifer petekleri kombiye bağlı olarak çalıştırılmaktadır. Kalorifer peteklerinin zamanla iç kısımlarına kir ve toz birikerek çalışma sistemini yavaşlatabilir. Bu nedenden kalorifer peteklerinin aralıklı süreçlerde mutlaka temizletilmesi gereklidir.

Petek yıkama işlemi yapıldıktan sonra kalorifer peteklerinin ortama yaymış olduğu kötü koku ortadan kalkmaktadır. Kalorifer peteklerinin ortama yaydığı kokunun giderilmesi dışında kalorifer petek temizliği sonrasında yakıt faturalarında da ciddi bir iniş gözlemlenebilir. Kalorifer peteklerinin aslında bir temizleme zamanı bulunmamaktadır.

Fakat kış aylarına başlamadan önce yapıldığında kış boyunca rahat bir şekilde kalorifer peteklerinin kullanılabilmesi mümkün olduğundan kalorifer peteklerinin temizlenme süreci kış aylarının başı ve sonbahar ayları olarak belirlenebilir. Kalorifer temizliği sonrasında ortamda oluşan akarların da tamamen yok olduğu gözlemlenebilir. Kalorifer temizliği ve kombi bakımı tarafımızca yapılan işlemler arasındarır.

Petek Temizliğinin Yararları

Günümüzde astım ve alerji hastalığı çok yaygın olarak görülen hastalıklar arasındadır. Bu hastalıklar ortama yayılan akarlar nedeni ile oluşmaktadır. Astım ve alerji rahatsızlıklarına çözüm bulabilmek için bu hastaların temiz oksijeni bulunan ortamlarda barınmaları gerekir. Kalorifer petekleri tüm kış boyunca kullanılır.

Kış boyunca kullanılan kalorifer petekleri içlerine biriktirmiş olduğu toz ve kirleri tam da çalıştırılma esnasında ortama yayarak akar oluştururlar ve görünmese de bir toz huzmesi oluştururlar. Kalorifer peteklerinin temizlenmesi sonrasında ortamdan tamamen atılan akarlar ve tozlar sayesinde rahatsızlığı olan kişilerin rahat etmesi mümkün olduğu gibi, sağlıklı insanların da bu hastalıklara yakalanma riski azalmaktadır.

Kalorifer petek yıkama işlemi sonrasında hastalıkların hafiflemesi faydalarından olarak sayılırken, yakıt tasarrufu da petek yıkama işlemlerinin faydaları arasında sayılmalıdır. Kalorifer petek temizliğinin yapılması ile birlikte mutlaka kalorifer peteklerine bağlı olarak kullanılan kombilerin de bakımları yapılması gereklidir. Kombi bakımlarının yapılması da ortamın sağlıklı oksijene kavuşmasına ve yakıt tasarrufuna neden olur.

Kalorifer sisteminde yapılan temizlik sonrasında bir başka sağlanan fayda ise kalorifer sisteminin eskiye nazaran çok daha iyi bir şekilde ısı vermesidir. Petek temizliği yapıldıktan sonra kalorifer ayarları çok daha alt ayarda tutularak çok daha yüksek ısı sağlamak mümkün hale gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright 2020 Rize Petek Yıkama - Petek Temizleme. Tüm hakları saklıdır.